آگهی و پیام صندوق
    
** مهم است بدانید : صندوق توسعه عصر شمال متعلق به هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی باشد. بلکه به تمامی دارندگان حسابهای پس انداز قرض الحسنه تعلق دارد و سهامدار معنوی این مؤسسه مالی مردمی هستند.

صندوق قرض الحسنه حضرت ولی عصر (عج) شمال ، با عنایت به الطاف حق تعالی و با همگامی مردم شریف و متدین این مرز و بوم از  مردادماه 1352 ،  فعالیّت  خود را  آغاز کرد. پیش از آن هم این خدمات مردمی در قالب جلسات مذهبی ارائه می شد.

در آن زمان که جمعی از خیر اندیشان به قصد قرب الهی و برای حمایت از نیازمندان جامعه و خانواده های کم درآمد و توانمند سازی آنان ، این مؤسسه مردمی و  عام المنفعه را بنا می نهادند، نیک می دانستند که راه پر فراز و نشیبی را در پیش گرفته اند و ناگزیر باید از تحولات و پیشرفتهای علمی روز بهره گرفته، هر از گاهی طرحی نو در اندازند.

بدین منظور، بعد از گذشت 20 سال از شروع کار و کسب تجربیات ارزنده، در سال 1372 تغییراتی در اساسنامه صندوق پدید آمد و بر اساس آن، تمامی دارندگان حسابهای پس انداز قرض الحسنه ، سهامدار معنوی این مؤسسه مالی مردمی شدند. به عبارت دیگر، اساسنامۀ صندوق اصلاح و ثبت شد و مدیران صندوق قرض الحسنه حضرت ولی عصر (عج) شمال  را مکلّف و ملزم کرد که اگر در هر شهری اقدام به افتتاح یک یا چند شعبه کنند،  چنانچه در پایان هر  سال مالی مازاد درآمد در ترازنامه شعب آن شهرستان ایجاد شود، این مبلغ بایستی، در توسعۀ  فضاهای آموزشی و پژوهشی ، مدارس - اعم از علوم دینی و جدید، - امور فرهنگی و بهداشتی و ورزشی و  ، به طور کلی، در امور توسعه ای و خیریه همان شهرستان،  هزینه شود. با این طرح نو، صندوق قرض الحسنه حضرت ولی عصر (عج) شمال علاوه بر رفع نیاز  نیازمندان به وام قرض الحسنه - که در حال حاضر  فقط در شهر بابل حدود 30 هزار ففره در هر سال می باشد- گامی کوچک در جهت توانمند سازی اقشار نیازمند برداشته و علاوه برآن، با مدیریت منابع مالی جمع آوری شده، در انجام کارهای خیر اجتماعی ، که عموماً از نیازهای ضروری و اولیه هر جامعه بوده و انجام آن از وظایف ذاتی دولت است، که شرح آن نیز در ادامه به استحضار خواهد رسید، مشارکت چشم گیری داشته است.

در واقع، این تصمیم احساس تعلق و انتفاع سپرده گذاران به صندوق را افزایش داده و صندوق را به عنوان دارایی همه خانواده های شهرستان درآورده  است . سپرده گذاران علاوه بر بهره مند شدن از اجر معنوی، به دلیل اسباب رفع نیاز نیازمندان ، ایجاد امید در  نا امیدان ، گشایش درهای  بسته به روی آنان ، زمینه سازی عمران و آبادانی و تولید علوم و فناوری و ... را در شهر و دیار خود، فراهم می آورند و آنها را  تقویت و پشتیبانی می کنند. بنا به مراتب ، این روش،  می تواند مُدل جدیدی از مدیریت منابع مالی و پولی اقشار جامعه باشد که در جهت احیای سنت های فراموش شدۀ اسلامی طراحی شده است. 

 

نوشته شده توسط : روابط عمومی
نوشته شده در تاریخ:
۱۳۹۱ شنبه ۱۹ اسفند    

اوقات شرعی به افق ساری
اذان صبح:
طلوع خورشید:
اذان ظهر:
غروب خورشید:
اذان مغرب:
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد


کاربران آنلاین : 58
بازدید امروز : 130
بازدید دیروز : 250
بازدید این ماه : 7779
بازدید ماه گذشته : 10241
بازدید کل : 1124854