خدمات عام المنفعه
    
توسعه دانشكده فني و مهندسي

خلاصه :

 يكي ديگر از مهمترين اقدامات  به عمل آمده صندوق قرض الحسنه توسعه عصر شمال (حضرت ولي عصر(عج) بابل)  تاسيس موسسه مشاركتهاي مردمي جهت توسعه دانشگاه فني و مهندسي زنده ياد نوشيرواني مي باشد.

 


 

يكي ديگر از مهمترين اقدامات  به عمل آمده صندوق قرض الحسنه توسعه عصر شمال (حضرت ولي عصر(عج) بابل)  تاسيس موسسه مشاركتهاي مردمي جهت توسعه دانشگاه فني و مهندسي زنده ياد نوشيرواني مي باشد.

 

شهرستان بابل داراي چند دانشگاه دولتي و غيرانتفاعي و غيردولتي است و در حال حاضر دانشكده فني و مهندسي نوشيرواني بابل و دانشگاه پيام نور مركز بابل داراي هيأت امناي مردمي به منظور توسعه مي باشند. دانشكده فني و مهندسي كه در سال 1347 توسط مرحوم نوشيرواني بنيان نهاده شد، متاسفانه طي سالهاي گذشته به شدت تنزل يافته بود و مي رفت كه به يك مركز كارداني تبديل گردد. خوشبختانه در سال 1376 صندوق قدم پيش نهاد و با تدوين اساسنامه و انتخاب خـّيرين و تأسيس موسسه مشاركت هاي مردمي در توسعه دانشكده فني و مهندسي نوشيرواني بابل موضوع تهيه طرح جامع توسعه بيست ساله دانشكده فني را پيگيري نمود و خوشبختانه با استقبال و همكاري قابل تحسين جناب آقاي دكتر معين وزير محترم وقت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، مسئولين محترم دانشگاه مازندران و دانشكده فني بابل، فاز اول طرح توسعه در مساحتي حدود نه هزار و پانصد متر مربع در شش طبقه به اعتبار 15ميليارد ريال در محل فعلي دانشكده فني و مهندسي در حال اجرا مي باشد و حساب هاي جاري 2525 نزد شعبه امام خميني و 888 نزد شعبه شهيد بزاز صندوق براي جذب كمك هاي مردمي افتتاح گرديد و خوشبختانه تاكنون با استقبال قابل تحسين برادران و خواهران خيّر همشهري مواجه بوده است.

 

در طرح جامع تهيه شده براي دانشكده فني و مهندسي نوشيرواني بابل قرار است كه با ايجاد امكانات لازم در برنامه بيست ساله تعداد رشته ها در گروه فني و مهندسي و علوم پايه به حدود 30 رشته و به تبع آن تعداد دانشجويان از 500,2 نفر فعلي به حدود 212,6 نفر افزايش يابد و در دانشگاه پيام نور مركز بابل با فعال نمودن رشته هاي مختلف علوم پايه، تعداد دانشجويان اين مركز نيز از 100,2 نفر فعلي به حدود 000,7 نفر افزايش پيدا كند، و برنامه هايي در دست اقدام مي باشد كه همزمان با افزايش كمي از نظر كيفي نيز ارتقاء حاصل شود تا دانشجويان قوي، با علاقه رشته هاي مورد نظر خود را در اين دو مركز آموزش عالي انتخاب نمايند.
با توجه به حساسيت موضوع به منـظـور جلوگيـري از حـذف دانشكده فني مهندسي نوشيرواني بابل، ايجاد مؤسسه مشاركت هاي مردمي اين دانشكده در اولويت قرار گرفته است و بياري خداوند متعال بزودي براي توسعه دانشگاه درمان و علوم پزشكي بابل نيز اقدام مشابه صورت خواهد گرفت تا مسؤلين محترم اين دانشگاه نيز با امكانات بهتر و بيشتر مردمي انجام وظيفه نمايند.
سوال ما از خانواده هاي محترم و فرهنگ دوست شهرستان بابل اين است كه، اگر فرزند يا فرزندان شما در يكي از دانشگاه هاي دولتي استان ديگر قبول شوند، در طول حداقل چهار سال چه مقدار برايتان هزينه خواهد شد؟ و علاوه بر هزينه ماهيانه چه ميزان براي، تردد ؤ امور رفاهي خود بايد وقت بگذاريد؟ مطمعناً جمع رقم هزينه ها در طول چهار سال از شش ميليون ريال كمتر نخواهد بود و ساير مسايل درگير كه از حوصله اين مقال خارج است. توقع ما از خانواده هاي محترم شهرستان بابل پرداخت حداقل يك دهم هزينه ها به صورت نقد يا اقساط به هيات امناء مي باشد تا علاوه بر توسعه شهرستان بابل زمينه هاي تحصيلي فرزندانمان را در جوار خانواده شان، سريعتر فراهم گردد.
هيات امناء دو دانشكده مذكور تصميم گرفتند تا از طريق جلب مشاركت هاي مردمي با سهل ترين روش ممكن و پرداخت چهل تا پنجاه درصد هزينه هاي توسعه فيزيكي دو مركز ياد شده زمينه هاي لازم را براي افزايش ظرفيت پذيرش دانشجو و ارتقاء كيفي آنها بردارند.

 

ضرورت همبستگي

ما بايد با روشهاي ساده و با توجيه مسائل، همه اقشار را آگاه نماييم تا در بهبود وضعيت عمومي جامعه نقش سازنده خود را نشان دهند. فرزندي كه به علت نداشتن رشته تحصيلي مورد نظر در شهر يا استان مجاور مجبور به ادامه تحصيل مي شود، اگر مدير آن خانواده با محاسبه ساده هزينه هاي مختلف از جمله تردد چند سال تحصيل فرزندش را برآورد نمايد و همين مبلغ را به منظور ايجاد فضاي آموزشي بطور نقد يا قسطي به روش اعلام شده به هيات امناي مربوطه پرداخت نمايد بدون تحمل فشاري كمبودها به راحتي و با سهل ترين روش رفع مي شود. و در عين حال فرزندش در كنار خانواده با آرامش و امكانات رفاهي بهتر و هزينه كمتر به تحصيل خود ادامه خواهد داد.
براي تحقق طرح توسعه پنج ساله دانشكده فني مهندسي نوشيرواني بابل و دانشگاه پيام نور بابل از محل مشاركت هاي مردمي مبلغ پنج ميليارد تومان اعتبار نياز داريم، شنيدن اين رقم در مرحله نخست شايد مقداري سنگين و غير متعارف جلوه نمايد ولي وقتي از ديدگاه كارشناسي توسعه به اين نتيجه برسيم كه محور توسعه اقتصادي سرمايه گذاري در توسعه نيروي انساني و دانشگاه ها مي باشند، بخصوص دانشگاه هاي فني و علوم پايه و فني مهندسي، اهميت توجه به حمايت و پشتيباني از توسعه دانشگاه ها برايمان بيشتر روشن مي شود .
حال چگونه اين رقم سنگين را مي شود تأمين نمود؟ خيلي ساده!! يعني ما در حال حاضر در شهرستان بابل از اميركلا تا آن سوي بند پي بيش از 000, 105 خانوار جمعيت داريم، اگر فقط روي 50.000 خانوار حساب باز كنيم؛ كه هر خانواده در طول چند سال برنامه، بطور متوسط حداقل يكصد هزار تومان را براي اين كار اختصاص دهند، آيا اين قابل تحمل نيست؟ آيا آنها را به فشار مي اندازد؟ در عين حال حتي آن پنجاه و پنج هزار خانوار نيز مي توانند به نوبه خود به مقدار جزئي در طول پنج سال در اينگونه امور سهيم شوند. آيا پرداخت يك دهم هزينه اي كه در آينده بايد به علت تحصيل در مراكز آموزش عالي ساير استان ها براي فرزندان مان پرداخت كنيم به صورت نقد يا اقساط براي ايجاد زمينه و امكانات تحصيل در شهرستان مشكل و غير ممكن است؟ مسلماً با مقداري فكر و تجزيه و تحليل ضرورت موضوع را تشخيص خواهيم داد.
ما در فرهنگ غني اسلامي از قول ائمه معصومين سفارش هاي زيادي براي بستر سازي توسعه علوم داريم و ثواب حاميان اين امر را در مقايسه با بعضي از امور خيريه ديگر به آب اقيانوس و يك قطره آب تشبيه نموده اند و اگر از قول پيامبر گرامي اسلام آمده است كه ثواب يك حبه خرما كه مسلمان با دست خود در راه خدا بدهد، هزاران برابر از ثواب يك انبار خرما است كه ورثه هايش بعد از مرگش بر اساس سفارش او بدهند. تکليف همه ما روشن است.

نوشته شده توسط:روابط عمومي    

اوقات شرعی به افق ساری
اذان صبح:
طلوع خورشید:
اذان ظهر:
غروب خورشید:
اذان مغرب:
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ آبان


کاربران آنلاین : 25
بازدید امروز : 145
بازدید دیروز : 137
بازدید این ماه : 3344
بازدید ماه گذشته : 4649
بازدید کل : 1288718