انواع حساب صندوق قرض الحسنه توسعه عصر شمال
حساب پس انداز خیرین

خلاصه :

در اين نوع حساب ، سپرده گذار با عنایت به تعالیم کلام ا.. مجید ، روایات و احادیث و براي كسب ثواب به نیت خود يا اموات، منابع خود را به امری خاص همچون : وام ازدواج - وام تحصیلی - وام بیماریهای صعب العلاج - وام حوادث و سوانح غیر مترقبه – وام ساخت و تعمیر مساجد - وام به افراد نیازمند و بی سرپرست – وام به مراكزعلمي و پژوهشی و ... با شرايط صندوق ، به صورت مادام العمر  مسدود و صندوق را ملزوم به پرداخت تسهيلات در آن امر خاص مي نمايد.

 

 

 

 


 

 حضرت علي (عليه السلام ) فرموده اند:

إذا قَدّمتَ مالَکَ لآخِرتِکَ، وَاستَخلَفتَ الله سُبحانَهُ عَلی مَنˆ خَلّفَتّهُ مِن بَعدِکَ، سَعِدتَ بما قَدَّمتَ و اَحَسنَ اللهَ لَکَ الخِلاﻓَﮥَ عَلی مَنˆ خَلَّفتَ.

هر گاه مال خودت را برای آخرتت از پیش فرستی و خدای سبحان را جانشین خویش برای بازماندگانت قرار دهی ، خود به سبب آنچه که از پیش فرستاده ای خوشبخت گردی و خداوند هم درباره بازماندگانت تو را نیکو جانشینی خواهد بود.غرر الحکم  ج 3  ص 132

 پس انداز خیرین "صدقات جاریه "

یکی دیگر از انواع سپرده های اشخاص در این صندوق می باشد، این نوع پس انداز غیر قابل برداشت بوده و معمولاً اشخاص مؤمن و معتقد و حق شناس که در گذشته در مناسبت های مختلف مذهبی مانند (برات در نیمه شعبان و...)به نیت درگذشتگان خود نان و خرما در کوچه و محله پخش می نمودند اکنون معادل ریالی آن خیرات را در حساب پس انداز خیرین بنام شخص مورد نظر خود پس انداز نموده تا با پرداخت وام قرض الحسنه به نیازمندان مختلف در چهارچوب آئین نامه های صندوق، ثواب آنرا متوجه فرد مورد نظر خود نمایند. حتی افراد می توانند در زمان حیات خود ثلث اموال شخصی خود را در این حساب پس انداز نموده تا از مزایای بی حدو حساب معنوی آن که در شرع مقدس اسلام به آن تاکید شده است بهره مند شوند.

بحمدا... علیرغم تبلیغات اندک صندوق، افراد مؤمن و معتقد شهرستان بابل در حال حاضر حدود سه (3) میلیارد تومان در بخش پس انداز خیرین یا صدقات جاریه نزد این صندوق سپرده گذاری نموده اند.

 

______________________________________________________

 

در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، فردی انبار خرما داشت، وصیت کرد بعد از مرگش تمام انبار خرما را به فقراء بدهند. مرد و انبار خرما را بین فقراء تقسیم کردند.

پیامبر (صلی الله علیه وآله) رسید و یک دانه خرما را در دست خود گرفت. فرمود : اگر این فرد در زندگی خود و در زمان زنده بودنش یک دانه خرما را با دست خودش انفاق کرده بود ، بهتر از آن بود که یک انبار خرما را بعد از مرگش انفاق کند.

چرا؟ یک دانه خرما کجا و یک انبار خرما کجا؟ چون اگر یک دانه خرمابا دست خودش میداد ، در حقیقت روحیه ی سخاوت را در خود بارور کرده و بخل را از خود دور کرده بود .

.

______________________________________________________

 

  قرآن در سوره‌ی فجر می فرماید : عده‌ای می‌گویند: چرا وضع ما بد شد؟ : «وَ أَمَّا إِذا مَا ابْتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَیْهِ رِزْقَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَهانَنِ»(فجر/16) در حقیقت آنان از خداوند گله دارند و بیان می کنند که ،خدا برای ما كم گذاشته است. خداوند می فرماید : نه ! خدا كم نگذاشته است :«كَلاَّ بَلْ لا تُكْرِمُونَ الْیَتیمَ»(فجر/17) این خود شما هستید که با اعمالتان ، با بی توجهی کردن به ایتام ومحرومین راه های جذب رزق و روزی و موهبت های خداوند را بر روی خود بسته اید .

www.valiyeasr.com 📱

📱 @SandogheAsr


 

 

 

 

نوشته شده توسط:روابط عمومي
اوقات شرعی به افق ساری
اذان صبح:
طلوع خورشید:
اذان ظهر:
غروب خورشید:
اذان مغرب:
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين


کاربران آنلاین : 37
بازدید امروز : 139
بازدید دیروز : 349
بازدید این ماه : 488
بازدید ماه گذشته : 7768
بازدید کل : 1320453