تاریخچه و اهداف

 

با عنایت و الطاف حق تعالی و با همگامی مردم شریف و متدین این مرزو بوم در بیست و یکم مردادماه سال 1352 با نام  صندوق قرض الحسنه حضرت ولی عصر (عج) بابل آغاز به فعالیت نموده است.

در آن زمان که جمعی از خیر اندیشان به قصد قربت الهی و به منظور حمایت از نیازمندان جامعه و خانواده های کم درآمد و توانمند سازی آنان ، این مؤسسه مردمی . عام المنفعه را بنا می نهادند، نیک می دانستند راه پر فراز و نشیبی را در پیش گرفته اند و ناگزیر باید از تحولات و پیشرفتهای علمی روز بهره گرفته و هرزگاهی طرحی نو دراندازند.

بدین رو ، بعداز گذشت 20 سالی از شروع کار و کسب تجربیات ارزنده در سال (1372) تغییراتی در اساسنامه صندوق پدید آمد و بر اساس آن، تمامی دارندگان حسابهای پس انداز قرض الحسنه ، سهامدار معنوی این مؤسسه مالی مردمی شدند. بعبارت دیگر اساسنامه صندوق بنحوی اصلاح و ثبت گردیدو مدیران صندوق را مکلف و ملزم نمود که چنانچه در هر شهرستان اقدام به افتتاح یک یا چند شعبه بنمایند. در صورتی که در پایان هر سال مالی مازاد درآمد در ترازنامه شعب آن شهرستان ایجاد شود، این مبلغ در توسعه فضای آموزشی و پژوهشی ، مدارس اعم از علوم دینی و کلاسیک، امور فرهنگی و بهداشتی و بطور کلی در امور توسعه ای و خیریه همان شهرستان باید به مصرف رسیده و هزینه شود. با این طرح نو، صندوق علاوه بر رفع نیاز، نیازمندان به وام قرض الحسنه که در حال حاضر ( فقط در شهر بابل بالغ بر چهل هزار نفر در هر سال می باشد) گامی کوچک در جهت توانمند سازی اقشار نیازمند برداشته و علاوه برآن با مدیریت منابع مالی جمع آوری شده، در انجام کارهای خیر اجتماعی که عموماَ از نیازهای ضروری و اولیه هر جامعه بوده و انجام آن از وظایف ذاتی دولت می باشد، که شرح آن نیز متعاقباً به استحضار خواهد رسید، مشارکت چشم گیری داشته است.

در واقع این تصمیم صندوق را ازمالکیت تعداد محدودی از اشخاص خارج نموده و مایملک همه خانواده های شهرستان نموده است که علاوه بر بهره مند شدن همه سپرده گذاران از اجر معنوی رفع نیاز نیازمندان و ایجاد امید در ناامیدان و گشایش در بسته روی آنان ، زمینه عمران و آبادانی و تولید علوم و فناوری و .... را در شهرو دیار خود، فراهم و تقویت و پشتیبانی می نمایند. بنا به مراتب ، این روش جدیدی از بانکداری اسلامی و مدیریت منابع مالی اقشار جامعه بوده و در جهت احیای سنت های فراموش شده اسلامی طراحی شده است.

در سال 1391 بنا به دستور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران  نام صندوق قرض الحسنه حضرت ولی عصر به صندوق قرض الحسنه توسعه عصر تغییر یافت.

 

 


اوقات شرعی به افق ساری
اذان صبح:
طلوع خورشید:
اذان ظهر:
غروب خورشید:
اذان مغرب:
۱۳۹۸ جمعه ۱۵ آذر


کاربران آنلاین : 24
بازدید امروز : 97
بازدید دیروز : 498
بازدید این ماه : 1332
بازدید ماه گذشته : 6268
بازدید کل : 1292977