قرض الحسنه الحسنه از نگاه مراجع

 (صحيفه امام،ج12،ص427و428) [امام خميني (ره)]

به همان اندازه‏اى که قرض به ربا محکوم است، به همان اندازه قرض به حسنه و بدون ربا و همين طور قرض دادن به همان اندازه مطلوب است.

 

 

 

[مقام معظم رهبري]

    اگر اين صندوق هاي قرض الحسنه نباشند . بدانيد كه اين نيازهاي مردم را به هيچ وجه شما و ما قادر به انجامش نيستيم.اين نهاد
 ( صندوق هاي قرض الحسنه) که اسلامي است و نهاد مفيدي است. براي مردم بماند، کارخودش را بکند و به مردم خيرخوش را برساند. يک شجره طيبه اي است. بحمدالله رشد هم کرده، خوب شده نه ديگران کار شکني کنند و نه اسباب زحمت درست کنند.

 

 

[ آيت اله العظمي مکارم شيرازي]

صندوق هاي قرض الحسنه که به عنوان يک نهاد خود جوش مردمي فعاليت خود را آغاز کرده است و بايد به همين صورت نيز باقي بماند. اين صندوق ها علاوه بر کمک به افراد نيازمند جامعه سنت ارزشمند قرض الحسنه در اسلام را احيا
مي کنند.

 

 

 

[ آيت اله العظمي وحيد خراساني]

ايشان با قرائت آيه شريفه "من ذالذي يقرض اله قرضا حسنا"خاطر نشان کردند که شيخ انصاري (ره) در مقابل اين آيه محو مي شود واين بالاترين تعبير قرآن بعد از جهاد است که در مورد قرض الحسنه گفته شده خداوند خودش را طرف قرض دهنده قرار داده. ظاهرا فرد نيکوکار به فرد گرفتارقرض الحسنه مي دهد ولي در واقع به خداوند قرض داده است.حکمت آن اين است که وقتي پول را مفت بدهي گردن گيرنده تا زنده است در مقابل شما خم مي شود و خداوند ذلت بندگانش را نمي پسندد اما درقرض عزت مومن حفظ مي شود چون دنيا دار ابتلا است امروز او گرفتاراست فردا رفع مي شود و باز پرداخت مي کند.

 

 

گرفتن کارمزد توسط صندوق‌هاى قرض‌الحسنه چه حکمى دارد؟


مقام معظم رهبري : کارمزد به عنوان مخارج صندوق، گرفته مى‌شود لذا مسئولين محترم صندوق بايد طورى محاسبه کنند که کارمزد به مقدار هزينه‌هاى جارى صندوق مانند آب و برق و حقوق کارمندان و امثال آن باشد حال اگر اين محاسبه صورت گرفت و احياناً مبلغى اضافه آمد، مصرف آن بستگى به نظر مسئولين صندوق دارد.

 

امعان دقت در بیانات این بزرگواران شأن سنت قرض الحسنه و اهمیت کارگشانی را که به این عمل می پردازند نمایان می سازد. ان شاء ا..

 


اوقات شرعی به افق ساری
اذان صبح:
طلوع خورشید:
اذان ظهر:
غروب خورشید:
اذان مغرب:
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ آبان


کاربران آنلاین : 35
بازدید امروز : 155
بازدید دیروز : 137
بازدید این ماه : 3354
بازدید ماه گذشته : 4649
بازدید کل : 1288728